iPhone 7 – první, PRAVDIVÁ RECENZE od skutečného profesionála

iphone 7 recenze
4.86 avg. rating (97% score) - 7 votes

RESUMÉ: Super displej, úžasné zpracování, extrémně rychlý výkon a baterie, co něco vydrží! Apple udělal při novém modelu skutečně hodně a rozvíjí tak dále moderní techniku a vědeckou technologii.

V první řadě je třeba poznamenat, že iPhone 7 se výrazně liší od iPhone 6S. I když si to mnoho lidí nemyslí, je to opravdu tak. Možná nepříliš designem jako technikou a technologií. Zde má iPhone 7 oproti svému předchůdci výrazně větší náskok.

Design a balení

Design iPhonu 7 a iPhonu 6S se běžnému spotřebiteli na první pohled moc neliší. Nicméně pro detailisty a ostřílené Appláky neunikne lépe situovaná kamera. Její uložení je zpracováno jemnějším rádiusem, který neodděluje kameru od celkového šasi iPhonu (jak tomu bylo u iPhonech 6 a 6S – viz obrázek) a telefon tak vypadá preciznější a dokonalejší. Plastových čar, které lemovaly iPhone 6 a 6S, je také méně. U modelu – Jet Black / diamantová černá – si inženýři z Applu nechali opravdu záležet a iPhone v této barevné variaci vypadá nejlépe, z pohledu co se jednotnosti týká. Excelentní zpracování hran mu dodává nezaměnitelnost, kterou si oblíbíte hned po prvním dotyku. Ostatní barvy iPhonu 7 také nezůstávají pozadu. No na nich zřetelně rozpoznáte plastové čáry (zabudované kvůli anténě), které u diamantové černé vůbec není vidět.

iPhone 7 vs. iPhone 6S

Spodní část iPhonu 7 disponuje už jen jedním vstupem. A to společně pro sluchátka, nabíječku a příslušenství. Další, nepochybný rozdíl je v detailech, které jsou nejvíce známé starším milovníkům této „ovocné“ značky.

Nevím jak vy, ale já mám strašně rád vůni novoty. Když jsem si kdysi kupoval produkt od Apple, neskutečně jsem se těšil na otevírání. Krabice a produkty mi totiž voněly skoro jako kdyby byly potřené sladkou polevou. Ne proto, že by při výrobě krabic v Číně používali čokolády, ale proto že podmínkou Steva Jobse byla navoněná krabice. Pro lepší zážitek z otevírání. Od ní se pak navoněl i produkt a tak byla koupě spojena s nezapomenutelnou, specifickou vůní „ovocné“ techniky. I toto je již minulost. Vonět nyní můžete tak akorát čínskou továrnu, jejíž pozůstatky určitě cítit v každé krabici iPhonu 7 a na ostatních nových produktech Apple.

Video z rozbalování mého iPhonu 7

Dovolte mi vyjádřit se ještě k maličkosti spojené s designem diamantově-černé (Jet Black) variace iPhonu 7. Hned po vyjmutí z krabice mě napadlo: „Nebude se takový krásně lesklý povrch škrábat?“. A opravdu. Už na druhý den jsem na zadní straně objevil mini škrábance. Zadní strana by tedy mohla být již raději ze stejného tvrzeného skla (Gorila Glas), jaké je použito na displeji. Displej totiž po měsíci používání nejeví sebemenší známky škrábanců. Bohužel nejsem inženýrem pracujícím v Apple. A protože si vážím a cením to, co jsem si za vydělané peníze koupil, jsem opět odsouzen používat fólie, kryty a jiné způsoby ochrany před škrábanci.

Více o precizní ochraně, která zachovává iPhonu a o profesionálním nanášení ochranné fólie se dočtete v dalším článku.

iphone 7 recenze

Váha telefonu Vám přijde po prvních pár dnech úplně normální. Se 138 gramy a tloušťkou 9 milimetrů se někdy věru i pečlivě ohlédnu, zda ho v tom váčku opravdu mám.

 

Sluchátka

 

Pokud jste byli dosud zvyklí na stylový Apple obal od sluchátek s jackem, který byl standardní součástí balení iPhonu, zůstanete překvapení. Namísto toho zde máme nyní jakýsi „zmetek“ ve formě rozkládací, papírové skládačky, kterou po prvním rozložení jaksi nemůžete dát zpět dohromady. A tak je i ta odsouzena na vyhození. Přibalené sluchátka můžete tedy nosit buď jako hezké klubko, nebo smotanou bouli někde ve váčku nebo taštičce, zda v obalu, který si sami vymyslíte ..

iphone 7 sluchatka

Pokud jste byli, jako já v autě, zvyklí nabíjet a zároveň poslouchat hudbu přes 3,5 mm jack, zapomeňte na to. Apple, oblíbený 3,5 mm Jack nahrazuje bezdrátovým přehráváním hudby přes bluetooth sluchátka. Ty si však musíte dokoupit zvlášť. Výhodou absence 3,5 mm Jacku je pak ale větší „vodotěsnost“ iPhonu. O vodotěsnosti jako takové se dočtete níže.

„Vodotěsný“ iPhone

 

Použitím technologie IP67 se iPhone 7 řadí do kategorie „vodotěsných“.

Proč do uvozovek a co vlastně IP67 znamená? IP představuje třídu ochrany, konktrétne ochranu elektronických zařízení před mechanickým poškozením, nejčastěji před pádem – tedy rozbitím. Podotýkám, že zas netřeba iPhone házet po Zemi a zkoušet tak, zda je opravdu odolný. Číslo – 6 – znamená, že zařízení je odolné vůči vniknutí prachu – „prachuodolné“. Druhé číslo – 7 – znamená, že zařízení je vodotěsné, ale pouze při krátkočasovom potopení / ponoření do vody. Koupat se tedy se svým smartphonem nebo smarthodinkami určitě nemůžete!

Přesto se netřeba bát fotit, telefonovat, psát SMS, nebo dělat s iPhonem cokoli jiného během deště. Nefunkční iPhone v koupelně po hodinové parní lázni je také minulostí. Spadl Vám iPhone 7 nechtěně do záchodu, vany nebo umyvadla plného vody? Pro technologii IP67 žádný problém. iPhone 7 Vám bude stále fungovat, jako kdyby se nic nestalo ?

Apple udělal tentokrát návod, co dělat, když namočíte iPhone 7. O tom však v dalším článku.

 

Výkon, baterie a použity nové technologie

 

Výkonem se iPhone 7 dostává opět na nejvyšší příčku moderních smartphonů. V benchmarcích bezkonkurečně předbíhá všech svých rivalů, včetně Samsungu, Huawei, LG, zda nového Google Pixel. iPhone 7 totiž disponuje velmi moderním procesorem Apple A10 Fusion se čtyřmi „Hurricanejádry, které umí sami automaticky přepnout na Low Power. Procesor je vybaven 64 bitovou verzí architektúruy ARMv8 a frekvencí neuvěřitelných 4,8 DMIPS / MHz. Operační paměť RAM je 2 GB. Výkon tohoto maličkého nadupance se již dá přirovnat k modernímu laptopu, rendrujícimu graficky nároční videa. U Apple hraje v tomto velkou výhodu jeho dokonalá souhra hardwaru a softwaru. Oba si společnost navrhuje a testuje sama pod jednou střechou. Smartphony typu Samsung, HTC, zda LG jsou tak závislé na softwaru jiného dodavatele (Android od Google). A proto inženýři z těchto společností nikdy do detailu nebudou vědět, co, jak a kde přesně použít. Takže Apple, bravo!

Baterie s kapacitou 1 960 mAh má o něco delší výdrž než iPhone 6S. Výdrž se při nepřetržitém surfování přes mobilní síť šplhá na úctyhodných 9 hodin. Čas do plného nabití, po mém měření, 2:34 hodin. No po nabití do 100% doporučuji nechat iPhone ještě 20 minut na nabíječce. A to z důvodu uzavření řádného nabíjecího cyklu.

Více o správném nabíjení se dočtete v tomto článku [link].

Apple nešetřil a nové iPhony rozdělil do 3 cenových hladin, podle zabudované pevné paměti. Jde o 32 GB, 128 GB a poprvé i 256 gigabajtů. Velikost paměti nejdražšího modelu se rovná paměti několika typů stolních počítačů, včetně MacBooků. Možná si řeknete, k čemu mi tolik paměti bude? No mně už po měsíci používání a v momentě, kdy tuto recenzi píšu, ukazuje iPhone 34,32 GB použité paměti. Nerad každou chvíli ukládám fotky do počítače, navíc mi to zabírá velké množství času. Rozhodl jsem se tak pro ten nejdražší model. Ne proto, že bych nevěděl, co s penězi. No nejbližší 4 roky si zase neplánuji kupovat nový Smartphone.

Nelíbí se Vám aktualizace nového softwaru iOS10? Máte hrůzu z neustálého mačkání Home buttonu u modelů iPhone 6S a starších? Tak přejděte na iPhone 7. Nejnovější verze TapTic-Engine-u (ťukacího motorku), který je zabudován uvnitř iPhonu 7, nahrazuje jakékoliv dosavadní mačkání Home buttonu. Motorek, reagující na bázi 3D TOUCH (silnějšího přitlačení prstem na obrazovku), zaznamená Váš silnější dotek a udělá odezvu ve formě ťuknutí do celé ruky nebo dlaně. Při iPhone 7 si tak odemykání obrazovky s nejnovější verzí softwaru iOS 10 neskutečně zamilujete. Navíc si sílu odezvy TapTic-Engine-u můžete nastavit na stupnici od 1 do 3.

 

Kamera a reproduktory

 

Venkovní kamera s rozlišením 12,2 Megapixelů a vnitřní s 7,2 megapixelů potěší každého milovníka kvalitních fotek. Samozřejmě, pokud jste náruživý fotograf / ka, na stativ to stále není. No funkcemi Live-Photo v HDR kvalitě, optickým stabilizátorem a autofokusem potěšíte každého nadšence pěkných fotek ve velkém rozlišení. Video natočíte se skvělým rozlišením 3 840 x 2 160 Pixelů. Přiznám se, více mi asi v životě třeba nebude. Snad, kdybych se dal na kariéru kameramana.

Natočená videa, nafoceny fotky a na veškerý obraz se podíváte na krásném 4,7 palcovém Retina displeji s rozlišením 750 x 1 334 Pixelů (58 x 105 mm). Displej zůstal stejný jako na iPhone 6 a 6S.

Na závěr Vám doplním jednu perfektní novinku, kterou jsem byl sám velmi překvapen. iPhone 7 má zabudované dva velmi silné reproduktory. Jeden na spodní a jeden na vrchní části. Ten na spodní je každému známý. Nachází se hned vedle slotu na kabel. Ten druhý, ve vrchní části, je vlastně sluchátko. To je v iPhone 7 nyní tak silné, že si už snad nikdy nebudete muset dávat volajícího na „plné pecky“, abyste ho slyšeli. Zvukový výkon tohoto sluchátka ocení uživatel iPhonu 7 zejména při sledování filmových klipů, poslechu hudby či hraní her.

Pokud jste dočetli až sem, velmi pěkně vám děkuji za pozornost. Přeji Vám mnoho zábavných hodin ve společnosti s Vaším novým, ovocným miláčkem ?

Pokud jsem na něco zapomněl, nebo nenapsal, asi to bylo proto, že jsem to nepovažoval za důležité a v dnešní, moderní, informační době za pravděpodobně zastaralé.

Přeji Vám hezký zbytek dne a neustálý klid v duši.

Andy

4.86 avg. rating (97% score) - 7 votes