iPhone 7 – prvá, PRAVDIVÁ RECENZIA od skutočného profesionála

iPhone 7 recenzia
4.38 avg. rating (88% score) - 8 votes

Resumé: Super displej, úžasné spracovanie, extrémne rýchly výkon a batéria, čo niečo vydrží! Apple spravil pri novom modeli skutočne veľa a rozvíja tak ďalej modernú techniku a vedeckú technológiu.

V prvom rade treba poznamenať, že iPhone 7 sa výrazne líši od iPhone 6S. Aj keď si to veľa ľudí nemyslí, je to naozaj tak. Možno nie veľmi dizajnom ako technikou a technológiou. Tu má iPhone 7 oproti svojmu predchodcovi výrazne väčší náskok.

 

Dizajn a balenie

 

Dizajn iPhonu 7 a iPhonu 6S sa bežnému spotrebiteľovi na prvý pohľad moc nelíši. Avšak detailistom a ostrieľaným Applákom neunikne lepšie situovaná kamera. Jej uloženie je spracované jemnejším rádiusom, ktorý neoddeľuje kameru od celkového šasi iPhonu (ako tomu bolo u iPhonoch 6 a 6S – viď obrázok) a telefón tak vyzerá precíznejšie a dokonalejšie. Plastových čiar, ktoré lemovali iPhone 6 a 6S, je takisto menej. Pri modeli – Jet Black / diamantová čierna – si inžinieri z Applu nechali naozaj záležať a iPhone v tejto farebnej variácii vyzerá najlepšie, z pohľadu čo sa jednotnosti týka. Excelentné spracovanie hrán mu dodáva nezameniteľnosť, ktorú si obľúbite hneď po prvom dotyku. Ostatné farby iPhonu 7 tiež nezostávajú pozadu. No na nich  zreteľne rozpoznáte plastové čiary (zabudované kvôli anténe), ktoré u diamantovej čiernej vôbec nie je vidno.

iPhone 7 vs. iPhone 6S

Spodná časť iPhonu 7 disponuje už len jedným vstupom. A to spoločne pre slúchadlá, nabíjačku a príslušenstvo. Ďalší, nepochybný rozdiel je v detailoch, ktoré sú najviac známe starším milovníkom tejto „ovocnej“ značky.

Neviem ako vy, ale ja mám strašne rád vôňu novoty. Keď som si kedysi kupoval produkt od Apple, neskutočne som sa tešil na otváranie. Krabice a produkty od Apple mi totiž voňali, skoro ako keby boli potreté sladkou polevou. Nie preto, že by pri výrobe krabíc v Číne používali čokolády, ale preto, že podmienkou Steva Jobsa bola navoňaná krabica. Pre lepší zážitok z otvárania. Od nej sa potom navoňal aj produkt a tak bola kúpa spojená s nezabudnuteľnou, špecifickou vôňou „ovocnej“ techniky. Aj toto je už minulosť. Voňať teraz môžete tak akurát čínsku továreň, ktorej pozostatky určite cítiť v každej krabici iPhonu 7 a na ostatných nových produktoch Apple.

Video z rozbaľovania môjho iPhonu 7 Jet Black 256 GB

Dovoľte mi vyjadriť sa ešte k maličkosti spojenej s dizajnom diamantovo-čiernej (Jet Black) variácie iPhonu 7. Hneď po vybratí z krabice ma napadlo: „Nebude sa taký krásne lesklý povrch škrabať?. A naozaj. Už na druhý deň som na zadnej strane objavil mini škrabančeky. Zadná strana by teda mohla byť už radšej z rovnakého tvrdeného skla (Gorila Glas), aké je použité na displeji. Displej totiž po mesiaci používania nejaví ani najmenšie známky škrabancov. Žiaľ, nie som inžinierom pracujúcim v Apple. A pretože si vážim a cením to, čo som si za zarobené peniaze kúpil, som opäť odsúdený používať fólie, kryty a iné spôsoby ochrany pred škrabancami.

Viac o precíznej ochrane, zachovávajúcej dizajn iPhonu a o profesionálnom nanášaní ochrannej fólie sa dočítate v ďalšom článku.

iPhone 7 Folie

Váha telefónu Vám príde po prvých pár dňoch úplne normálna. So 138 gramami a hrúbkou 9 milimetrov sa niekedy veru aj starostlivo obzriem, či ho v tom vačku naozaj mám.

 

Slúchadlá

 

Pokiaľ ste boli doteraz zvyknutí na štýlový Apple obal od slúchatiek s jackom, ktorý bol štandardnou súčasťou balenia iPhonu, zostanete prekvapení. Namiesto toho tu máme teraz akýsi „nepodarok“ vo forme rozkladacej, papierovej skladačky, ktorú po prvom rozložení akosi nemôžete dať naspäť dohromady. A tak je aj tá odsúdená na vyhodenie. Pribalené slúchadlá môžete nosiť buď ako pekné klbko, alebo zmotanú hrču niekde vo vačku alebo taštičke, či v obale, ktorý si sami vymyslíte..

iphone-7-earpods

Ak ste boli, ako ja v aute, zvyknutí nabíjať a zároveň počúvať hudbu cez 3,5 mm jack, zabudnite na to. Apple, obľúbený 3,5 mm Jack nahrádza bezdrôtovým prehrávaním hudby cez bluetooth slúchadlá. Tie si však musíte dokúpiť zvlášť. Výhodou absencie 3,5 mm Jacku je väčšia „vodotesnosť“ iPhonu. O vodotesnosti ako takej sa dočítate nižšie.

 

„Vodotesný“ iPhone

 

Použitím technológie IP67 sa iPhone 7 radí do kategórie „vodotesných“.

Prečo do úvodzoviek a čo vlastne IP67 znamená? IP predstavuje triedu ochrany, konktrétne ochranu elektronických zariadení pred mechanickým poškodením, najčastejšie pred pádom – teda rozbitím. Podotýkam, že zas netreba iPhone hádzať o Zem a skúšať tak, či je naozaj odolný. Číslo – 6 – znamená, že zariadenie je odolné voči vniknutiu prachu – „prachuodolné“. Druhé číslo – 7 – znamená, že zariadenie je vodotesné, ale len pri krátkočasovom potopení/ponorení do vody. Kúpať sa teda so svojím smartfónom alebo smarthodinkami určite nemôžete!

Napriek tomu sa netreba báť fotiť, telefonovať, písať SMS, alebo robiť s iPhonom čokoľvek iné, počas dažďa. Nefunkčný iPhone v kúpelni, po hodinovom parnom kúpeli, je takisto minulosťou. Spadol Vám iPhone 7 nechtiac do záchoda, vane alebo lavóra plného vody? Pre technológiu IP67 žiadny problém. iPhone 7 Vám bude stále fungovať, ako keby sa nič nestalo 🙂

Apple spravil tentokrát návod, čo robiť, keď namočíte iPhone 7. O tom však v ďalšom článku.

 

Výkon, batéria a použité nové technológie

 

Výkonom sa iPhone 7 dostáva opäť na najvyššiu priečku moderných smartfónov. V benchmarkoch bezkonkurečne predbieha všetkých svojich rivalov, vrátane Samsungu, Huawei, LG, či nového Google Pixel. iPhone 7 totiž disponuje veľmi moderným procesorom Apple A10 Fusion so 4 „Hurricane“ jadrami, ktoré vedia sami automaticky prepnúť na Low Power. Procesor je vybavený 64 Bitovou verziou architektúruy ARMv8 a frekvenciou neuveriteľných 4,8 DMIPS/MHz. Operačná pamäť RAM je 2 GB. Výkon tohto maličkého nadupanca sa už dá prirovnať k modernému laptopu, rendrujúcemu graficky náročné videá. U Apple hrá v tomto veľkú výhodu jeho dokonalá súhra hárdveru a softwéru. Obidva si spoločnosť navrhuje a testuje sama pod jednou strechou. Smartfóny typu Samsung, HTC, či LG sú tak závislé na softvéri iného dodávateľa (Android od Google). A preto inžinieri z týchto spoločností nikdy do detailu nebudú vedieť, čo, ako a kde presne použiť. Takže Apple, bravó!

Batéria s kapacitou 1 960 mAh má o niečo dlhšiu výdrž ako iPhone 6S. Výdrž sa pri nepretržitom surfovaní cez mobilnú sieť šplhá na úctyhodných 9 hodín. Čas do plného nabitia, po mojom meraní, 2:34 hodín. No po nabití do 100% odporúčam nechať iPhone ešte 20 minút na nabíjačke. A to z dôvodu uzavretia riadneho nabíjacieho cyklu.

Viac o správnom nabíjaní sa dočítate v tomto článku [link].

Apple nešetril a nové iPhony rozdelil do 3 cenových hladín, podľa zabudovanej pevnej pamäte. Ide o 32 GB, 128 GB a prvýkrát aj 256 Gigabajtov. Veľkosť pamäte najdrahšieho modelu sa rovná pamäti niekoľkých typov stolných počítačov, vrátane MacBookov. Možno si poviete, načo mi toľko pamäte bude. No mne už po mesiaci používania a v momente, kedy túto recenziu píšem, ukazuje iPhone 34,32 GB použitej pamäte. Nerád každú chvíľu ukladám fotky do počítača, navyše mi to zabera veľké množstvo času. Rozhodol som sa tak pre ten najdrahší model. Nie preto, že by som nevedel, čo s peniazmi. No najbližšie 4 roky si zas neplánujem kupovať nový Smartphone.

Nepáči sa Vám aktualizácia nového softvéru iOS10? Máte hrúzu z neustáleho stláčania Home Buttonu pri modeloch iPhone 6S a starších? Tak prejdite na iPhone 7. Najnovšia verzia TapTic-Engine-u (ťukacieho motorčeka), ktorý je zabudovaný vovnútri iPhonu 7, nahrádza akékoľvek doterajšie stláčanie Home Buttonu. Motorček, reagujúci na báze 3D Touchu (silnejšieho pritlačenia prstom na obrazovku), zaznamená Váš silnejší dotyk a urobí odozvu vo vorme ťuknutia do celej ruky alebo dlane. Pri iPhone 7 si tak odomykanie obrazovky s najnovšou verziou softvéru iOS 10 neskutočne zamilujete. Navyše si silu odozvy TapTic-Engine-u môžete nastaviť na stupnici od 1 do 3.

Kamera a reproduktory

 

Vonkajšia kamera s rozlíšením 12,2 Megapixelov a vnútorná s 7,2 Megapixelmi poteší každého milovníka kvalitných fotiek. Samozrejme, ak ste naruživý fotograf/ka, na statív to stále nie je. No funkciami Live-Photo v HDR kvalite, optickým stabilizátorom a autofokusom potešíte každého nadšenca pekných fotiek vo veľkom rozlíšení. Video natočíte s o skvelým rozlíšením 3 840 x 2 160 Pixelov. Priznám sa, viac mi asi v živote treba nebude. Snáď, keby som sa dal na kariéru kameramana.

Natočené videá, nafotené fotky a všetok obraz si pozriete na krásnom 4,7 palcovom Retina displeji s rozlíšením 750 x 1 334 Pixelov (58 x 105 mm). Displej zostal rovnaký ako na iPhone 6 a 6S.

Na záver Vám doplním jednu perfektnú novinku, ktorou som bol sám veľmi prekvapený. iPhone 7 má zabudované dva veľmi silné reproduktory. Jeden na spodnej a jeden na vrchnej časti. Ten na spodnej je každému známy. Nachádza sa hneď vedľa slotu na kábel. Ten druhý, vo vrchnej časti, je vlastne slúchadlo. To je v iPhone 7 teraz tak silné, že si už snáď nikdy nebudete musieť dávať volajúceho na „plné pecky“, aby ste ho počuli. Zvukový výkon tohto slúchadla ocení používateľ iPhonu 7 najmä pri sledovaní filmových klipov, počúvaní hudby, či hraní hier.

Ak ste dočítali až sem, veľmi pekne Vám ďakujem za pozornosť. Želám Vám veľa zábavných hodín v spoločnosti s Vaším novým, ovocným miláčikom 🙂

Ak som na niečo zabudol, alebo nenapísal, asi to bolo preto, že som to nepovažoval za dôležité a v dnešnej, modernej, informačnej dobe za pravdepodobne zastaralé.

Prajem Vám pekný zvyšok dňa a neustály pokoj v duši.

Andy

4.38 avg. rating (88% score) - 8 votes